<- Vrati se na sve članke


Loptice - vedrana.ba

DA LI I DJEČACI TREBAJU DOLAZITI NA ČIŠĆENJE LICA?

Kada je riječ o mladoj populaciji, imam običaj reći da je prva akna znak za uzbunu i vrijeme za posjetu kozmetičkom salonu. Tu nema nikakve razlike između dječaka i djevojčica.

Njihove se kože prije puberteta još ne razlikuju. Drastične razlike nastaju tek kasnije.

Djevojčice su sklonije istiskivanju bubuljica, na kožu nanose velike količine pudera i nerijetko na spavanje odlaze sa šminkom. Sve to čini da se njihovi problemi sa kožom vremenom samo usložnjavaju. Roditelji tada mogu odigrati važnu ulogu. Svoje dijete trebaju uputiti u kozmetički salon, stručnoj kozmetičarki, a jako je važno da mlada osoba bude spremna doći bez prisile. Pravilnim, nježnim i nenametljivim pristupom, kozmetičarka mladu osobu može pridobiti za saradnju. Mladi će slušati naše savjete, stvorit će se uzajamna ljubav koja će trajati godinama. Uvijek je tako.

U kozmetičkom salonu probleme mladalačke kože počnemo rješavati najprije svakodnevnom, istrajnom njegom kod kuće. Niti jedan kozmetički tretman neće pomagati ako se koža lica svakodnevno ne čisti i kod kuće.

Jednom sedmično, naime, na kožu treba nanijeti blagi piling. On sa kože uklanja sloj izumrlih ćelija i podstiče njenu obnovu. Među najblažim pilinzima su enzimski. Enzimski pilinzi uklanjaju pretjeranu masnoću i djeluju protuupalno. Enzimski piling može se kupiti u prodavnicama sa kozmetikom. Kod kuće sami možete napraviti piling od dvije čajne kašike sitne morske soli i jedne čajne kašike sode bikarbone bez aluminija. Kako bi dobila na gustoći, ovoj mješavini se doda malo borne vode (iz apoteke). Piling se na vlažnu kožu lica nanosi laganim kružnim pokretima, drži nekoliko minuta i sapire mlakom vodom.

Nakon pilinga na kožu treba nanijeti masku. O maskama treba znati da se također nanose jednom sedmično, na čistu kožu, i da se ne nanose na područje oko očiju. Maska stoji na licu 15 do 20 minuta i uklanja se mlakom vodom. Maskama postižemo osvježavanje kože, njeno zatezanje, podstičemo bolju cirkulaciju. Maske za masnu kožu skupljaju  pore, uspostavljaju vlažnost i smiruju nadraženu kožu.

Za aknoznu kožu kod kuće najbolje će poslužiti maska od svježeg krastavca koji se isječe na kolutiće. Poslije ove maske koža se ne sapire. Veoma korisna maska za aknoznu kožu je i maska od gline. Glina u prahu kupuje se u apoteci. Dvije čajne kašike gline pomiješaju se sa mlakom vodom, a gusta se masa zatim četkicom ili prstima nanese na kožu lica.  Ova maska se sa lica uklanja mlakom vodom, a njena uloga je da sa lica pokupi masnoću i osvježi ga.

Jako je važno da tinejdžeri na masnu, pogotovo aknoznu, kožu ne nanose masne kreme. Jedina krema koja takvoj koži odgovara je ona veoma vlažna. Prije nanošenja pudera, tinejdžerke na lice trebaju nanositi vlažnu dnevnu kremu.

Pregled i savjet u kozmetičkom salonu „Vedrana“ uvijek su besplatni. Pozivam sve roditelje i mlade sa problematičnom kožom lica da se obrate za pomoć i dalje smjernice.

Ovdje možete pročitati brojne preporuke naših klijenata.

Vaša Vedrana